050-5437134 | ealaw10@walla.com

עו"ד ארז אמיגה – נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות הינה מעבירות התעבורה החמורות ביותר החובה לצידה, לא אחת נזקים גופניים חמורים ואף אבדן חיים. משום כך, החוק מחמיר עם מבצע העבירה ומטיל רמת ענישה גבוהה במיוחד ובכלל זה: פסילת רישיון לתקופה בת שנתיים לפחות. היה והנהג שנתפס חוזר לסורו ונתפס בעבירה חוזרת זו, אזי פסילת הרישיון לא תפחת מארבע שנים, מה גם שבעבירות חוזרות של נהיגה בשכרות העונש המקובל בבתי המשפט הינו מאסר בפועל.

בדיקות נהיגה בשכרות

• בדיקת נהיגה בשכרות ניתנת לביצוע באמצעות 3 דרכים: ינשוף (בדיקת נשיפה), בדיקת דם או בדיקת שתן, כאשר החוק קובע כי נהג שיכור ייחשב אדם אשר:
• כל נהג אשר ימצא בדמו 50 מ"ל אלכוהול ב- 100 מ"ל דם, או 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף, זאת הגם שמשטרת ישראל מתחילה את רמת האכיפה ב 290 מיקרוגרם, בשל סטיות ומקדמי בטחון של מכשיר הנשיפה.
• נהג חדש או צעיר, נהג רכב כבד ונהג מקצועי – ייחשב שיכור כזה אשר ימצא בדמו 10 מ"ל אלכוהול ב- 100 מ"ל דם, או 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף.
• נהג אשר מכחיש את עובדת היותו שיכור בזמן נהיגה – חובת אחריות ההוכחה לכך מוטלת עליו. נהג אשר אינו משתף פעולה עם השוטר שעצר אותו ואינו נאות לבצע בדיקת שכרות, כך שמסרב הוא לערוך את הבדיקה – ייחשב הדבר כחזקה מבחינת החוק כי הינו שיכור ללא הוכחת הבדיקה, דהיינו כהודאה באשמת נהיגה בשכרות.
• דרך נוספת לחיזוק החשד לנהיגה בשכרות הינה באמצעות בדיקת מאפיינים כגון: "סמול טוק" בין השוטר לנהג, התרשמות השוטר ממראהו החיצוני והתנהגותו של הנהג, יציבות גופו, בדיקת הליכתו ועמידתו היציבה, כמו גם מבחן הבאת האצבע לאף בעיניים עצומות וכיו"ב. חשוב להדגיש כי בדיקת המאפיינים והסממנים החיצוניים אינה נמצאת בהגדרת המחוקק ואינה מחייבת את הנהג החשוד בנהיגה בשכרות בשיתוף פעולה עם השוטר.
• יצויין כי שוטר רשאי לדרוש מנהג לבצע בדיקת נשיפה לגילוי רמת האלכוהול והאם מדובר בנהג שיכור, זאת ללא כל צורך בחשד לביצוע העבירה, זאת להבדיל מבדיקת דם או שתן לגילוי רמת האלכוהול, אז חייב השוטר כי יהיה לו חשד סביר לביצוע העבירה של נהיגה בשכרות.
• נהיגה תחת השפעת סמים – עבירה זו הינה נכנסת אף היא תחת כנפיה של עבירת הנהיגה בשכרות.
על מנת להוכיח כי אדם נהג תחת השפעת סמים יש לבצע בדיקת דם או שתן לגילוי סוג הסם וכמותו בדם או בשתן, בהתאם לבדיקה.

לצורך דרישה לבדיקה זו חייב השוטר כי יהיה לו חשד סביר כי הנהג ביצע עבירה זו של נהיגה תחת השפעת סמים , כך שאם אין את החשד הזה אין זכות לשוטר לדרוש את ביצוע הבדיקה הזו מהנהג.

ייעוץ משפטי מקצועי

מומלץ מאוד לנהג אשר קיבל דו"ח בגין עבירת נהיגה בשכרות, להעזר בשירותי עו"ד מומחה בדיני תעבורה, אשר ידע לייעץ משפטית ולנהל את ההליך המשפטי אל מול רשויות החוק ובראשם בית המשפט. זכרו כי על התביעה להוכיח כי הנהג נהג בשכרות, ובכלל זה להוכיח כי בדיקת השכרות בוצעה ע"פ כל הנהלים וההוראות המחייבות, כמו גם תיעודה באופן תקין. פעמים רבות נמצאו ליקויים בבדיקות נהיגה בשכרות שבוצעו בשטח, ליקויים אשר נבחנו בידי עו"ד מומחה בתחום והביאו לניהול הליך פשרה מול התביעה, אשר הקל משמעותית את הענישה ואפילו לביטול הדו"ח בכלל וזיכוי מלא לנהג.

זאת ועוד. בבדיקות דם/שתן לגילוי רמת אלכוהול ו/או סמים ישנה חשיבות יתרה אף לבדיקת חוקיות הבדיקה ואף הדרישה לבדיקה זו, מה גם שיש לבדוק את כל שרשרת הבדיקה, החל מרגע הבדיקה ועד הגעת הבדיקה, בין באמצעות כוסית השתן או מבחנת הדם למכון הטוקסיקולגי בבית חולים תל השומר לפיענוח הממצאים, כך שהכרת הנהלים, החוקים והפסיקה המחייבים במקרים אלו יש בה כדי להביא למציאת פגמים בהליך כולו דבר אשר יכול להביא לזיכוי/ביטול מהאישום ו/או להפחתה ניכרת ומשמעותית מרמת הענישה.

עו"ד ארז אמיגה – נהיגה תחת השפעת אלכוהול

עו"ד ארז אמיגה מתמחה בניהול וייצוג תיקי תעבורה מורכבים כפשוטים ובכללם תיקי תביעות בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים ייצוג משפטי הולם, וליטיגציה מקצועית בכל בתי המשפט בישראל. משרדו מציע מגוון פתרונות יצירתיים לנהגים אשר כשלו בעבירות תעבורה, ומביא להפחתת הענישה הכבדה ואף ביטול האישום לחלוטין. כל זאת, תוך הפגנת מקצועיות חסרת פשרות ופרקטיקה עשירה בניהול וייצוג תיקי תעבורה בכל רמת מורכבות, שירות אישי ואדיב, נגישות וזמינות גבוהה, בהתאם לצרכי כל לקוח.

יצויין כי נהג אשר מואשם בעבירה של נהיגה בשכרות ורשיונו נפסל לתקופה של שנה ומעלה יחוייב לעבור מבחני רישוי מחדש, טסט ותאוריה, כמו גם בדיקות ומבחנים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים בטרם יחודש שוב רישיון הנהיגה שלו בתום תקופת הפסילה, כך שלחומרת העונש יש משמעות רבה והשלכות מרחיקות לכת, מעבר לעונש הפסילה עצמו, דבר אשר יכול להימנע מלכתחילה על ידי טיפול נכון בתיק על ידי עו"ד המתמחה בסוג זה של עבירות.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.